Ahogy én gondolom...

„Indulj el” – avagy tizenkilenc plusz egy „utazós” film nyaralás helyett

„Ne habozz és ne keress kifogásokat! Egyszerűen indulj el és csináld! Indulj és csináld! Meglátod, nagyon, nagyon boldog leszel” – olvasható Jon Krakauer Út ​a vadonba című könyvében, amely (akárcsak a belőle készült film) annak idején iszonyatosan mély benyomást tett rám. A nyaralásra vittem magammal, s miközben faltam a lapokat, számos kérdés fogalmazódott meg bennem. Mit tud adni az embernek egy út? Milyen érzés egy időre „kijelentkezni” a világból? Mit jelent az a szó: szabadság? Természetesen még bőven sorolhatnám a kérdéseket, s azt is kiemelhetném, hogy a Christopher McCandless kalandjait nyomon követő történet nem csak az utazás csodás mivoltára hívja fel a figyelmet, ám ehelyett én most újfent filmeket sorolok… E listán azok az alkotások szerepelnek, amelyeket nézve mindig úgy érzem: a kanapén ülve járom be a világot, s megláthatom, milyen változásokat hozhat az ember életében az utazás.

Elárulom nektek: nem vagyok egy nagy utazó. Nálam az is hatalmas szó, ha felvetem, hogy menjünk el nyaralni. Aztán persze, a megérkezést követő harmadik napon már honvágyam van. Mégis, még engem, az otthonülő lányt is képes volt némiképp megváltoztatni egy út… Mikor évekkel ezelőtt a férjem és én az Atlanti-óceánhoz repültünk, megéreztem, a saját bőrömön, milyen erő van az utazásban. Ezt a szót: utazás, addig mindig csak tisztes távolból szemléltem, s bele sem gondoltam, milyen nagy jelentőséggel is bírhat. Akkor viszont rájöttem, hogy egy hét szabadság, illetve a hétköznapi élettől való távolság egész hegyeket tud megmozgatni bennünk, emberekben. Azóta, ha honvágyam is van a harmadik napon, szívesebben veszem a nyakamba a világot, s amíg otthonról az úti cél felé haladok, azokra a filmekre gondolok, amelynek középpontjában nem más áll, mint az utazás – amely valóban képes lehet megváltoztatni minket és az egész életünket…

Indulj el

Fotó: imdb.com

Nos, mivel én idén amolyan „utazós” filmekkel váltom ki a nyaralást, úgy döntöttem, csokorba szedem nektek azokat az alkotásokat, amelyeket szeptember közepéig mindenképpen meg fogok nézni.

Szóval igen, ismét egy nagyon szubjektív lista következik – melynek kapcsán arra buzdítalak benneteket, írjátok meg, mely filmek szerepelnek a tiéteken!

Római vakáció (Roman Holiday, 1953)

William Wyler 1953-as, Audrey Hepburn és Gregory Peck főszereplésével készült romantikus filmjének főhőse Anne, a gyönyörű hercegnő, aki európai körutazásra indul, ám mire Rómába ér, annyira megviseli a hivatalos látogatás és a szereplés, hogy hisztériás rohamot kap és az orvosok azt tanácsolják neki, pihenjen. Anne azonban nem fogad szót és inkább kiszökik a városba, ahol összefut egy amerikai újságíróval, Joe Bradley-vel, aki abban reménykedve, hogy megírhatja élete sztoriját, elhívja magához a hercegnőt…

Indulj el

Fotó: imdb.com

Az éjszakai vonat (Pociag, 1959)

„Adott egy vonat, telis-tele utasokkal. Néhányan a napokban megesett feleséggyilkosságról és az elkövető utáni nyomozásról beszélgetnek. Az egyik kocsiban egy férfi és egy nő kínos csendben utaznak. Később a kalauz egy igazán zavarba ejtő levelet ad át a fiatal nőnek, melyben a szerelme a vonat kisiklatásával fenyegeti őt és utastársait.”

Kötelező filmek – Az éjszakai vonat (Pociag, 1959)

Indulj el

Fotó: imdb.com

A kaland (L’avventura, 1960)

„A történet kulcsszereplője Anna, aki meghívja barátnőjét, Claudiát egy tengeri nyaralásra. A Szicília felé tartó jachton rajtuk kívül még Anna vőlegénye, Sandro és egy ismerős pár, Giulia és Corrado pihennek. Egyik nap azonban Anna eltűnik. Kezdetben mindenki kétségbeesetten keresi, vőlegénye, Sandro viszont elég hamar elveszíti lelkesedését és érdeklődni kezd Claudia iránt. A nő korántsem közömbös, mégis úgy dönt, jobb, ha elutazik. Valamivel később Sandro és Claudia újra találkoznak és bejárják Szicíliát, Anna után kutatva – végül rájönnek, nincs akadály, egymáséi lehetnek. Taorminben, miután a szerelmes lány elalszik, Sandro egy bankettre megy. Reggel Claudia észreveszi, hogy a férfi nincs a szobában. Csakis arra tud gondolni, hogy Anna visszatért. És mikor megtalálja Sandrót, ő épp egy másik nővel van…”

Kötelező filmek – A kaland (L’Avventura, 1960)

Indulj el

Fotó: imdb.com

Tavaly Marienbadban (L’année dernière à Marienbad, 1961)

„A történet egy fényűző barokk kastélyban és annak parkjában – pontosabban fogalmazva egy francia kertben – játszódik, amely gyógycentrumként áll nyitva a tehetős látogatók előtt. A bonyodalom hamar kirajzolódik: egy férfi összefut egy nővel, akivel egy évvel korábban már találkozott. Sőt, egymásba is szerettek, ám a jelenben úgy tűnik, és úgy is tesznek mindketten, mintha még sosem látták volna egymást.”

Tavaly Marienbadban (1961) és a balpartiak

Kötelező filmek – Tavaly Marienbadban (L’année dernière à Marienbad, 1961)

Indulj el

Fotó: imdb.com

Ketten az úton (Two for the Road, 1967)

Stanley Donen filmjének főhősei: Joanna és Mark valahol Európában, egy országúton találkoznak össze, ezzel pedig egy életre szóló utazás veszi kezdetét… Vagy mondhatnám azt is, hogy egy kaland, amelynek neve: közös élet – amely során igen sokat utat megtesznek együtt. Hol luxuskocsival, hol traktoron, hol őrült szerelmesekként, hol kiégett párként… De egy biztos: egymás nélkül nem mozdulnak egy tapodtat sem.

Indulj el

Fotó: imdb.com

Szelíd motorosok (Easy Rider, 1969)

Dennis Hopper kultfilmjének főszereplői: Wyatt és Billy egy napon – egy nyélbe ütött illegális üzlet után – motorra pattannak, hogy nyakukba vegyék Amerikát. Nincs úti céljuk, egyszerűen csak mennek Los Angelestől New Orleans felé. Útközben persze, meg-megállnak, de sehol sem fogadják őket tárt karokkal, sőt: az egyik kisvárosban börtönbe is kerülnek. Ez a kis „közjáték” azonban nem vet véget az utazásuknak…

Indulj el

Fotó: imdb.com

Mielőtt felkel a Nap (Before Sunrise, 1995)

Az amerikai Jesse és a francia Céline a Budapestről Bécsbe tartó vonaton ismerkednek össze. Igazán szimpatikusak egymásnak, s olyan jól elbeszélgetnek, hogy a fiú arra kéri a lányt: leszállás után ne búcsúzzanak el, hanem vágjanak neki az éjszakának. Így is lesz: Céline és Jesse az egész éjszakát együtt töltik, pirkadatra pedig egymásba szeretnek. Csakhogy amikor felkel a Nap, el kell válniuk…

Indulj el

Fotó: imdb.com

Utazás Darjeelingbe (The Darjeeling Limited, 2007)

Wes Anderson feledhetetlen és kihagyhatatlan filmjének fókuszában három testvér áll: Francis, Peter és Jack. Egy év telt el azóta, hogy elveszítették az édesapjukat, Francis, a legidősebb testvér pedig elhatározza: ideje összehozni a családot! Gondolhatna persze, egy egyszerű összejövetelre is, de Francis úgy véli, számukra sokkalta ideálisabb egy hosszú vonatút, keresztül Indián… Ugyanakkor nem céltalanul vágnak neki a kalandnak: azt tervezik, hogy felkeresik édesanyjukat, aki néhány évvel korábban szó nélkül összepakolt, s elment, hogy nővérként, a Himalájánál folytassa az életét. A testvérekkel együtt alig várjuk, hogy újra találkozzanak, ám a dolgok egyáltalán nem a terv szerint alakulnak. A vonat letér a vágányról, így ők a sivatagban találják magukat…

Indulj el

Fotó: imdb.com

Út a vadonba (Into the Wild, 2007)

Christopher McCandless neve bizonyára sokaknak ismerős. Ő az a férfi, akit a szabadság vándorának és áldozatának szoktak hívni. Ő az a férfi, aki, miután 1990-ben befejezte az egyetemet, eladományozta és elégette az összes pénzét, majd kivonult a civilizációból: stoppal bejárta Észak-Amerikát, végül pedig az alaszkai erdőségekben kötött ki, ahol nomádként élt. A története sajnos szörnyű tragédiával végződött, hiszen 1992-ben, mindössze 24 évesen éhenhalt. Az ő történetét dolgozza fel Jon Krakauer 1996-ban megjelent, Út a vadonba című regénye, amelyből 2007-ben Sean Penn rendezett filmet.

Most persze, kérdezhetnétek, hogy mi a fenének ajánlok egy ilyen tragikus filmet nyaralás helyett… – és igazatok is lenne. De meg kell, hogy mondjam, én rettenetesen szeretem ezt a filmet, mégpedig azért, mert akárhányszor megnézem, mindig azt érzem, rengeteget tanulok belőle. A Jon Krakauer regényéből, s az igaz történetből született film számos kérdést sorakoztat fel előttünk, és egy olyan embert mutat meg nekünk, aki nemcsak legendává, de sokak számára szimbólummá is vált…

Indulj el

Fotó: imdb.com

Egy hét (One Week, 2008)

Ben Tyler a húszas évei közepén jár, mikor megtudja, hogy rákbeteg, s alig tíz százalék esélye van csak a túlélésre. Rögvest el kell kezdeni a kezelését, ám Ben nemet mond: a kórház helyett az országutat választja. Vásárol egy régi motort, s nekivág a Montrealtól a Vancouver-szigetig tartó útnak, amely sorsfordító lesz a számára…

Indulj el

Fotó: imdb.com

Erőszakik (In Bruges, 2008)

A történet középpontjában Ray és Ken állnak, akik profi bérgyilkosok. A legutóbbi munkájuk kapcsán azonban támadt egy kis zűr… A főnök emiatt jobbnak látja kényszervakációra küldeni őket: Londonból így a belgiumi Bruges-be utaznak, amíg tisztázódik a helyzet. Ez ugyanis a főnök kedvenc városa; a nyugalommal és a hattyúkkal szinte olyan, mint egy tündérmese helyszíne. De hol érdekel ez két bérgyilkost…?

Indulj el

Fotó: imdb.com

Továbbállók (Away We Go, 2009)

Sam Mendes filmjének főhősei Burt és Verona, egy harmincas pár, akik éppen a gyermekáldás küszöbén állnak. Verona már a hatodik hónapban jár, mikor Burt szülei bejelentik, hogy úgy döntöttek, elköltöznek, ezzel pedig döntésre kényszerítik a fiatalokat is. Egy izolált farmon kívánnak élni vagy inkább máshol kezdenék el a családos életet? Az utóbbit választják, ezért hát útra kelnek, hogy meglátogassák a konkrétan szanaszét szóródott barátaikat és családtagjaikat, s kitalálják, hol érzik a leginkább otthon magukat.

Indulj el

Fotó: port.hu

Vándorút (The Way, 2010)

Főhősünk egy kaliforniai orvos, Tom, akinek fia a Szent Jakab zarándokúton, egy viharban veszítette életét a Pireneusokban. Tom Franciaországba utazik, hogy hazavigye gyermeke maradványait és elintézze a formaságokat, ám nem indul rögtön haza. Helyette beteljesíti fia vágyát: végigjárja a zarándokutat.

Indulj el

Fotó: imdb.com

Samsara – A lét örök körforgása (Samsara, 2011)

A dokumentumfilm alkotói öt éven keresztül forgattak öt kontinens huszonöt országában, azzal a céllal, hogy bemutassák világunk sokszínűségét – szépségét és „csúnyaságát” –, s felhívják a figyelmünket arra: az élet örök körforgásának mi is szerves részesei vagyunk. Vizuális orgia ez a film. És döbbenetes élmény. Továbbá fontos lecke, amelyet nézve megtanulhatjuk másként szemlélni a világot, s beláthatjuk, hogy nem közhely azt mondani: a legkisebb is számít a nagy egészben.

Indulj el

Fotó: imdb.com

A százéves ember, aki kimászott az ablakon és eltűnt (The 100-Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared, 2013)

A százéves ember… középpontjában Allan Karlsson áll, aki, megunva a nyugdíjas otthon közegét, a századik születésnapján szó szerint kimászik az ablakon, s lassú lépteivel kalandos útra indul.” Elsőként a buszpályaudvarra igyekszik, ahol eltulajdonítja egy első látásra gengszternek tűnő férfi bőröndjét, abban pedig ötvenmillió koronát. Ez remek alapként szolgál az öregúr utazásához; új barátokra lel, nagy erőkkel keresi a rendőrség, s a lába nyomán folyton feltűnik egy-egy halott gengszter.

A százéves ember, aki kimászott az ablakon és eltűnt (The 100-Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared, 2013) – kritika

Indulj el

Fotó: imdb.com

Szeretők, utazók (Los amantes pasajeros, 2013)

A Peninsula 2549-es járata Mexikóváros felé tart, ám a gép menet közben meghibásodik. A pilóták az irányítóközpont segítségével igyekeznek elhárítani a problémát, de a pánik elkerülhetetlen… Az utasok úgy érzik, a halál felé tartanak, a légiutaskísérők pedig próbálják menteni a menthetőt. De mi történik a halál torkába „repülő” szereplőkkel egy Almodóvar-vígjátékban? Nos, egyre őszintébbek és gátlástalanabbak lesznek… – és ezt hihetetlenül élvezetes nézni!

Indulj el

Fotó: imdb.com

Vadon (Wild, 2014)

A Vadon főhősnője egy hirtelen ötlettől vezérelve elindul, és több mint 1500 kilométert gyalogol az Egyesült Államok nyugati partvonalán. Az út során szembenéz a múltjával és önmagával, és bizony, mire a túra végére ér, meg is találja azt az önmagát, aki képes újult erővel belevetni magát az életbe.

Indulj el

Fotó: imdb.com

Soul Exodus (2016)

„Bereczki Csaba filmjének középpontjában a The Brothers Nazaroff nevű alkalmi klezmerformáció tagjai – Michael Alpert, Dan Kahn, Psoy Korolenko, Bob Cohen, Jake Shulman-Ment – állnak, akik a zenén, méghozzá a klezmeren keresztül keresik önmagukat, gyökereiket, zsidó identitásukat. Mivel mindannyian Amerikában születtek, visszafelé indulnak el, mintegy fordított exodusként: hajóval utaznak az Egyesült Államokból Kelet-Európa felé Párizs, Berlin, Budapest és Nagyvárad érintésével, hogy végül elérjenek Moldovába, ahonnan az őseik származnak. Az utazás pedig igencsak hangos, mindannyian szót, dallamot, hangszert ragadnak, s csak visznek és visznek minket magukkal az identitáskeresés rögös útján, melyen ők futva-táncolva haladnak végig. A Soul Exodus ugyanis nem a hagyományos módon mesél, nem tragédiaként közelít a megtörtént szörnyűségekhez, sokkal inkább azt mutatja meg, ami egyre inkább hiányzik a világból: az életigenlést.”

Soul Exodus (2016) – kritika

Indulj el

Fotó: port.hu

Zöld könyv – Útmutató az élethez (Green Book, 2018)

„A történet főhőse az olasz származású Tony Lip, hivatalos nevén Tony Vallelonga. Amolyan kézzel sült csirkét zabáló, evés közben is bőszen cigarettázó fazon, aki általában ököllel érvel, és ha nincs más, úgy szerez pénzt, hogy benevez a hamburgerevő versenyre a helyi bisztróban. (…) Elsőként őt ismerjük meg, és hamar eljutunk az úgynevezett bonyodalomig is, amikor kiderül, hogy a bárt, ahol dolgozik, felújítás miatt bezárják néhány hónapra. Szóval Tonynak munka kell… Egyik nap aztán kap egy telefont, az ajánlat pedig kecsegtető: egy jómódú doktor sofőrt keres. Tony kiöltözik, s elmegy az állásinterjúra, ahol kiderül: nem orvosdoktorról van szó, hanem a világ egyik legjobb zongoristájáról, Don Shirley-ről, aki a Carnegie Hall felett él egy lakosztályban. Északon. Ám ő éppen Délre készül turnézni, ahol a zenéjét nagy örömmel fogadják, őt azonban nem látják szívesen…”

Az év legjobb meséje – Zöld könyv – Útmutató az élethez (2018)

Indulj el

Fotó: imdb.com

+1: Zimmer Feri (1998)

Tímár Péter fergeteges szatíráját bizonyára senkinek sem kell bemutatni. Fikász Ferenc, a hatalmas adósságot felhalmozó vállalkozó balatoni története a vizezett sörrel, a túlárazott szobákkal s a „kifosztó kombináttal” kamaszkorom nagy kedvence volt. És azóta is, ha az év bármely napján a Balatonra vágyom, egyszerűen elindítom ezt a filmet…

Indulj el

Fotó: port.hu

 

Kapcsolódó cikkeim:

Az élet csodaszép! – Tizenöt plusz egy film, amely után másként szemléljük az életet

A nevetés a legjobb orvosság – Tíz plusz kettő francia vígjáték bezártság ellen

Kötelező filmek – Tíz animációs film szobafogság idejére

Szerelem a filmen – avagy tizennégy különleges alkotás Valentin-napra

Tíz plusz egy romantikus film karácsonyra

Előző írás Következő írás

HASONLÓ CIKKEK

Szólj hozzá elsőként

Hozzászólás